pegasus-bilanco-analizi

Türk Hava Yolları ( THYAO ) Bilanço Analizi

Türk Hava Yolları (THYAO) Üçüncü Çeyrek Bilanço Analizi

Türk Hava Yolları (THYAO), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait mali performansını değerlendiren bir bilanço sunmuştur.

Net Kar Beklentileri Aşıyor

Türk Hava Yolları, üçüncü çeyrekte 51 milyar 331 milyon TL net kâr elde etmiştir. Bu rakam, piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşmiş ve %20,2’lik bir artışa işaret etmektedir. Bu karın yükselmesinde, bir önceki döneme göre %273 artış ve önceki yılın aynı dönemine göre %83 büyüme gibi etkenler önemli rol oynamıştır.

Kar Artışının Sebepleri

Bu rekor karın arkasındaki nedenler arasında artan yolcu sayısı, ton başına akaryakıt maliyetlerinin azalması ve etkili maliyet yönetimi bulunmaktadır. Ayrıca, bu dönemde net finansman giderlerinin gelire dönüşmesi de olumlu bir katkı sağlamıştır.

thyao-bilanco-analizi

Net Satışlar ve FAVÖK Rakamları

Net satışlar, 169 milyar 91 milyon TL ile beklentilere oldukça yakın bir seviyede gerçekleşmiştir. FAVÖK değeri de beklentilere paralel olarak 55 milyar 331 milyon TL olarak kaydedilmiştir.

Yolcu Trafiğinde Artış

Üçüncü çeyrekte, şirketin toplam yolcu trafiği %10 artış göstermiştir. Özellikle yurt içi yolcu trafiğindeki büyüme dikkat çekmektedir. Dış hat yolcu sayısı %4, iç hat yolcu sayısı ise %22 artış göstermiştir.

Brüt Kâr Marjı Artışı

Brüt kâr marjı, geçen döneme göre 8,5 puan artarak %33,78 seviyesine yükselmiştir.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

 

En Popüler:  ALARK ve ENKAI' den Temettü Açıklaması
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın